Culio, secretul succesului la CFR Cluj 1907

CFR 1907 Cluj 2 – 1 FC Basel 1893
Campionii Elvetieni nu au reusit sa recupereze dupa centrarile lui Juan Culio pentru Ionut Rada si Lacina Traore.
CFR 1907 Cluj bate FC Basel 1893 2-1 si a reusit sa isi inregistreze o prima victorie in fata del de la Basel in starturl UEFA Champions League.Antrenorul Sorin Cârţu a preluat CFR doar de luni si este prima victorie pe banca CFR-ului in UEFA.
Jucatorii CFR au gasit tot timpul un spatiu liber in spatele lui Beniamin Huggel şi Yapi Gilles. Portarul Nuno Claro sa bucurat de o seara linistita pana cand Frei dintr-o lovitura de corner in prelungirile primei reprize a trimis mingea in care iar Stocker a trimis mingea in poarta CFR-ului .

Posesia mingei a fost in favoarea lui Basel 68% din meci.Feroviarii au trecut la aparare iar ofensiva Basel-ului nu a mai reusit sa inscrie.Gabriel Mureşan si-a aratat adevarata performanta incurcandui pe elvetieni cu preluarea mingilor trimise gresit de acestia si a fost declarat cel mai bun jucator al partidei.Traore a fost o amenintare constanta pentru elvetieni pana a fost schimbat din cauza accidentarii.

La al doilea meci din Champions League CFR va juca acasa la AS Roma pe 28 septembrie.