Yssouf Kone a încheiat turul!

Yssouf Kone şi-a rupt tendonul care leagă rotula de tibie. Ivorianul va fi operat la o clinică din străinătate şi ar mai putea juca pentru CFR abia în 2011.
Ceea ce antrenorul Andrea Mandorlini a anticipat cu îngrijorare imediat după meciul cu Victoria Brăneşti s-a adeverit ieri: Yssouf Kone nu mai joacă în tur! Atacantul de 28 de ani a fost supus unui examen medical amănunţit la o clinică din Cluj. Testul cu rezonanţă magnetică (RMN) a indicat un diagnostic dur pentru jucător: ruptură a tendonului patelar al genunchiului stîng.
Atacantul riscă să absenteze întreg turul de campionat, dar şi prezenţa în Liga Campionilor! Kone s-a accidentat în minutul 34 al partidei cu Victoria Brăneşti, în urma unei faze banale. Ivorianul a executat o pivotare rapidă, moment în care contragreutatea corpului a apăsat pe genunchiul stîng, care a cedat. La cîţiva metri de incident, stafful tehnic şi jucătorii de banca de rezerve au conştientizat imediat gravitatea accidentării. Yssouf Kone va fi supus în zilele următoare la o intervenţie chirurgicală, oficialii clubului intenţionînd să-l trimită la o clinică din străinătate.

Accidentările lui Kone la CFR
17 septembrie 2009 – În primul meci din Europa League cu FC Copenhaga (2-0), ivorianul suferă o leziune la muşchiul coapsei, fiind înlocuit la pauză. Este indisponibil aproximativ 3 săptămîni

15 octombrie 2009 – este călcat pe picior la un antrenament de către un coleg şi suferă o fractură a metatarsianului 5, care îl ţine departe de gazon aproximativ o lună

3 mai 2010 – suferă o ruptură fibrilară la bicepsul femural al piciorului stîng, în urma unei alunecări în stil kamikaze în meciul cu Gloria Bistriţa (1-0), din care a şi marcat golul victoriei. Absentează 3 săptămîni