CFR 1907 Cluj – Red Bull Leipzig 2 – 1 (0 –

CFR 1907 Cluj a încheiat stagiul de pregătire din Austria cu o victorie în faţa echipei Red Bull Leipzig, scor 2 – 1 (0 – 0), şi se pregăteşte de confruntarea din Supercupa României împotriva Unirii Urziceni, partidă care va avea loc Duminică, 18.07.2010, ora 20:30.
Marcatori: Bjelanovic (min. 65) şi Mureşan (min. 75)
În prima repriză, Andrea Mandorlini a folosit următorul “11”: Stăncioiu, Tony, N. Diogo, Alcantara, Veloso, Kivuvu, Dani, Dică, Hora, Bud, Batin
După pauză au intrat: Peskovic, Rada, Bjelanovic, Mureşan, Piccolo, Panin, Culio, Deac
—-

CFR Cluj: Stancioiu – Tony, N. Diogo, Alcantara, Veloso – Kivuvu, Dani, E. Dica – Hora, Bud, Batin. Antrenor: Andrea Mandorlini

——————————————————————————–

1′ – A inceput partida
– Meciul se desfasoara la Salzburg pe o vreme caniculara (35 grade)
4′ – Surprinzator, nemtii sint cei care se arunca in atac si expediaza primul sut pe spatiul portii prin Steven Leweren, dar Stancioiu este la post
6′ – Paul Batin initiaza o actiune ofensiva pe banda stinga, finalizata cu o centrare in careu, respinsa insa cu un ultim efort de un fundas german
13′ – Frahn expediaza un sut bun de la 20 de metri, insa balonul trece pe linga poarta
27′ – E. Dica il lanseaza perfect pe Kivuvu in atac, insa olandezu rateaza preluarea la 16 metri, si o buna ocazie de-a marca
– Din cauza caldurii excesive jocul celor doua formatii este afectat, nici una dintre echipe nereusind sa isi creeze ocazii periculoase la poarta
32′ – Centrare Hora in careu pentru Bud, care trimite cu capul din 7 metri peste poarta
36′ – Centrare Tonyin careu, Batin recupereaza balonul si recentreaza pina la BUD, care reia elegant din foarfeca laterala, insa mingea trece peste poarta
40′ – Lovitura libera pentru CFR. Hora prefera sutul de la aproximativ 25 de metri lateral dreapta, mingea loveste transversala!
45′ – Final de repriza!

46′ – Meciul s-a reluat
– Schimbare la CFR Cluj: Rada ii ia locul lui Alcantara
– Y. Kone, Traore si Edimar sint menajati pentru acest meci
59′ – GOL! 0-1! Watzka prinde o torpila de la aproximativ 40 de metri lateral-dreapta, Stancioiu este prins putin iesit, iar mingea aterizeaza in vinclul portii!
– Schimbari la CFR Cluj: Intra Peskovici, Bjelanovici, Gabi Muresan, Piccolo, Panin, Culio, Deac
64′ – Culio inscrie un gol turcesc, cu un sut in plasa laterala din 10 metri!
65′ – GOOOOOLLL! 1-1! Bjelanovici, angajat de Culio, trimite pe sub portar din interiorul careului
75′ – GOOOOOLLL! 2-1! Gabi Muresan suteaza violent de la 25 de metri, fara sansa pentru portar
90′ – Meciul s-a terminat! CFR – Red Bull Leipzig 2-1!